Viss, kas jums jāzina par psoriāzi

Psoriāze ir slimība, kas, ja jau kāds atklāt, lai jūs tiešām var tikai turpināt šādā veidā, ka simptomi ir atvieglojusi samazinātas – daudzos gadījumos ir pilnīgi neredzams. Diemžēl sabiedrībā ir kļūdaina pārliecība, ka tā ir infekcijas slimība. Tomēr tas ir jānoraida, tā ir slimība, kuru nevar inficēt. Attiecībā uz šīs slimības izcelšanās iemesliem tie līdz šim nav skaidri noteikti un apstiprināti.

No kurienes nāk psoriāze? Kādi ir tā cēloņi?

Pašlaik ir daudz teoriju, kas pasludina, kas ir šīs slimības cēlonis, taču līdz šim neviena no tām vēl nav apstiprināta zinātniski un klīniskajos pētījumos nav apstiprinājusi. Viena teorija ir tā, ka tā ir autoimūna slimība – slimība, kurā organisms sāk uzbrukt ķermeņa audiem par nezināmu un neskaidru iemeslu dēļ. Vienlīdz populāra teorija ir tā, ka psoriāze ir ģimenes traucējumi, kas tiek pārraidīti no vecākiem uz viņu pēcnācējiem.

Kādi ir psoriāzes simptomi?

Šī slimība parasti izpaužas starp desmito un četrdesmit gadu vecumu. Tomēr tas nenozīmē, ka to nevar diagnosticēt gados vecākiem vai jaunākiem cilvēkiem. Pirmie simptomi šīs slimības ir sarkanbrūnas gabaliņi dažādās formās, kas izceļas fona daudz veselīgu ādu, un kuri atrodas galvenokārt uz ceļiem, elkoņiem vai sakrālajā reģionā, sēžamvieta, rokām vai kājām. Šāda virsma, uz kuras ir izmaiņas, ir pārklāta ar sudraba mērogu, kas uzkrājas. Tas ir saistīts ar faktu, ka slimības uzliesmojumi ir sarežģīti. Diemžēl šīs izmaiņas laika gaitā pieaugušas. Vēl jo vairāk, uz nagiem izpaužas arī psoriāze – uz tiem parādās mazi, grūti pamanāmi šķīvji. Nagi, kurus skar šis stāvoklis, ir trausli, dzeltenīgi un stratificēti.

Kāda ir psoriāzes ārstēšana?

Šajā gadījumā galvenokārt tiek izmantota ārējā apstrāde, iekšķīgi lietojamo zāļu lietošana ir spēkā tikai tad, ja pirmās lietošanas rezultātā netiek sasniegti vēlamie rezultāti. Sākumā ārstēšanai jābūt farmakoloģiski – ar narkotikām nokļūt svari piemērot formulējumiem keratolītiskiem ar salicilskābi sastāvā. Lai notīrītu ādu pirms ziedes, piemēram, dithranol un atvasinājumu D vitamīna, ir arī gadījumi, kad nepieciešams, lai izmantotu imūnsupresantus, kas ietekmē imūnsistēmu. Ļoti bieži kā terapijas veids vai fototerapijas tiek izmantoti, lai ietekme uz ādu – lai būtu efektīvi vajadzību apmēram divdesmit ārstēšanu, kas notiek ar frekvenci 2-3 reizes nedēļā.

Šī slimība, kas, lai gan nav lipīga faktiski var parādīties visu un jebkurā vecumā, bet, ja pamanāt pirmos simptomus viņiem vajadzētu tos ignorēt, jo straujā atklāšana slimības un īstenot atbilstošu ārstēšanu padara simptomi var būt praktiski nemanāms.